МІЖНАРОДНЕ УСИНОВЛЕННЯ В УКРАЇНІ: процедура, кроки, поради.

Відповідно до наших цілей ми починаємо публікувати матеріали, які будуть спрощувати шлях дитини-сироти з інтернату в родину. Наш перший матеріал – про законодавство з усиновлення (чинне на момент публікації) та линк на зразок заяви до суду про усиновлення з нашого Patreon. Заяву можна завантажити та відредагувати відповідно до ваших потреб.

Якщо Ви хочете мати оновлену інформацію щодо правових норм з міжнародного усиновлення в Україні, будь ласка, напишіть нам про це на електронну пошту.

“Складнощів з нормами права по усиновленню немає, процедура полягає лише у потребі зібрати документи, які затребує країна особи усиновлювача, а сам процес усиновлення відбувається згідно з законодавством країни, де проживає дитина, яку бажають усиновити.” – Даніель Лихвенко, юрисконсульт. 

Тут ми спробуємо дати відповіді на найпоширеніші ваши запитання перед тим, як прийняти рішення: “Які кроки треба зробити громадянам інших країн, щоб усиновити дитину-сироту в Україні?” або “Чи можливо іноземцю усиновити дитину-сироту в Україні? Діючі норми законодавства і процедури.”

Завжди головним є законність!

Основними нормативно-правовими актами, які визначають підстави, умови та порядок здійснення міждержавного усиновлення на території України є:

1.1 Європейська Конвенція “Про усиновлення дітей” із застереженнями та заявами, ратифікована Україною 15.02.2011 року, (Європейська конвенція про усиновлення… | від 27.11.2008);
1.2 Конвенція ООН “Про захист прав дітей”;
1.3 “Порядок провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей”, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №905 від 08.10.2008 року, (Про затвердження Порядку провадження… | від 08.10.2008 № 905);
1.4 Наказ Міністерства соціальної політики України № 445 від 17.11.2011 року “Про порядок та умови прийому громадян України, які проживають за межами України, та іноземців, які бажають усиновити дитину в Україні, для подання ними справ”, (Про порядок та умови прийому громадян… | від 17.11.2011 № 445).

В Україні правовідносини усиновлення регулюють такі законодавчі акти:

1.1 Сімейний кодекс, розділ IV. Влаштування дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, глава 18. Усиновлення.
1.2 Закон України «Про охорону дитинства”;
1.3 Закон України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» ;
1.4 Закон України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми”.


Кроки можно умовно поділити на 5 етапів:

ЭТАП А. Зібрати необхідний пакет документів в країні усинослювача:

– заяву про прийняття на облік кандидатів в усиновлювачі (нотаріально завірену), в якій зазначається адреса проживання заявника (за наявності кількох місць проживання – адреса кожного з них);
– паспортні дані;
– номер телефону та електронна адреса;
– біографії родин потенційних усиновлювачів;
– 4 примірники копії паспорта іноземця або іншого документа, що посвідчує особу;
– 3 примірники Висновку про наявність можливості кандидатів бути усиновлювачами, що видається уповноваженим органом їхньої країни. У даному документі зазначаються: адреса та побутові умови заявника (наприклад, детальний опис кімнати, яка буде призначена для проживання дитини). 

Висновок не повинен містити жодних рекомендацій стосовно усиновлення конкретної дитини, винятковою ситуацією буде усиновлення братів та сестер попередньо усиновленої дитини. Також зазначаються рекомендації щодо адаптації усиновленої дитини до нового оточення (вивчення мови, здобуття освіти, соціалізація тощо). 

Складність цього етапу може полягати в тому, що Заява про прийняття на облік і Висновок (оформлені і затверджені в країні усиновлювача) мають бути написані у вигляді, який вимагають вже українські державні органи (див. пункт 2). Отже, попередньо варто звернутися до місцевих українських юристів, які нададуть зразки і шаблони документів, порадять, як їх краще заповнити, а також супроводять всю процедуру усиновлення в Україні.

 

ЭТАП В. Подати підготовлений пакет документів до українського компетентного органу: Міністерства соціальної політики. 

Адреса Міністерства: м.Київ, вул. Еспланадна, 8/10, 01601
тел.: (044) 289-86-22, (044) 289-70-60, факс: (044) 289-00-98

Це можна зробити навіть через довірених осіб, тому їхати для цього в Україну не обов’язково. Строк розгляду документів державним органом виконавчої влади складає 20 робочих днів. Результатом буде один з двох можливих варіантів:

– заявників поставлять на облік кандидатів в усиновлювачі;
– документи залишать без розгляду через невідповідність вимогам або наявність недостовірних даних.

В разі прийняття позитивного рішення, видається запрошення на співбесіду з кандидатами із зазначеною в ньому датою і точним часом. Це запрошення також може бути видане довіреній особі (адвокату).  

 

ЭТАП С. Знайомство з майбутньою дитиною та оформлення заяви для її усиновлення.

Цей етап складається з декількох кроків.

крок 1 – Співбесіда. На самій співбесіді кандидати в усиновлювачі повинні бути присутніми особисто, разом з дипломованим перекладачем, присутність якого також є обов’язковою. Локацію для співбесіди вирішує міністерство, про що вказує у запрошенні.

На співбесіді кандидати в усиновлювачі зможуть розглянути кандидатури дітей та отримати направлення на знайомство з конкретною дитиною. 

крок 2 – Знайомство. Знайомство відбувається в день отримання направлення або наступний за ним, присутність дипломованого перекладача тут так само є обов’язковою. Якщо в кінцевому підсумку, контакт з дитиною буде налагоджено, то наступним кроком буде подання заяви про бажання усиновити дитину. Простіше кажучи, це поїздка безпосередньо в інтернат для зустрічі з майбутнім сином/донькою або одразу з кількома майбутніми дітьми. Зустріч відбуватиметься на території дитини, в комфортних для неї умовах.

Після знайомства з дитиною кандидати в усиновлювачі мають право протягом строку дії направлення (10 робочих днів з дати видачі) щодня відвідувати дитину за місцем її проживання (перебування) та спілкуватися з нею у час, визначений відповідальним дорослим: керівником закладу, прийомними батьками, батьками-вихователями, опікунами чи піклувальниками, але не менш як три години на день. У разі потреби строк дії направлення може бути продовжений службою у справах дітей, яка його надала, але не більше ніж на 10 робочих днів. Про знайомство кандидатів в усиновлювачі з дитиною складається акт. 

Під час перебування кандидатів в усиновлювачі в дитячому або іншому закладі за направленням їм забороняється знайомитися з іншими дітьми, які проживають (перебувають) у цьому закладі, отримувати про них інформацію, робити фото чи знімати інших дітей на відео. 

Забороняється видавати направлення для одночасного знайомства з двома і більше дітьми, якщо вони не є рідними братами та сестрами дитини, на знайомство з якою є дозвіл. Працівники дитячого або іншого закладу, в якому проживає (перебуває) дитина зобов’язані ознайомити кандидатів в усиновлювачі з документами, які містяться в особовій справі дитини, медичною карткою дитини, надати кандидатам в усиновлювачі інформацію про історію життя дитини, особливості її розвитку, поведінки, здібності, риси характеру, рекомендації щодо форм і методів спілкування з дитиною, догляду за нею після усиновлення, а також сприяти встановленню контакту між дитиною та кандидатами в усиновлювачі. 

Законом не допускається надання недостовірних відомостей про дітей, приховування об’єктивного стану їхнього здоров’я. Якщо кандидати в усиновлювачі до закінчення строку дії направлення не подали до служби у справах дітей за місцем проживання (перебування) дитини заяву про бажання усиновити дитину, то вважається, що вони відмовилися від усиновлення. 

Кандидати в усиновлювачі, які відмовилися від усиновлення дитини, можуть звернутися до Мінсоцполітики з особистою заявою про повторне ознайомлення з інформацією про дітей, які можуть бути усиновлені. У разі позитивного вирішення питання призначається дата повторного ознайомлення з інформацією про дітей, які можуть бути усиновлені, про що кандидатів в усиновлювачі повідомляють під розписку.

ВАЖЛИВО ЗНАТИ! Згадка в тексті слова “дитина” в однині не означає, що не можна усиновити одразу двох або трьох дітей.

крок 3 – Заява про усиновлення конкретної дитини. Заява громадян України, які проживають за межами України, та іноземців має бути засвідчена нотаріусом. Впродовж періоду розгляду заяви (10 робочих днів) у потенційних батьків є можливість періодично зустрічатися з дитиною (по 2 години щодня). 

Якщо спеціальна комісія прийме позитивне рішення, то кандидати в усиновлювачі мають забрати Висновок про доцільність усиновлення. Висновок кандидати повинні отримати особисто.

ВАЖЛИВО! Рекомендація для потенційних батьків, які читають цю інформацію: Ви можете зробити міні відпустку для себе і майбутньої дитини (майбутніх дітей), якщо зняти готель або апартаменти поряд з інтернатом на кілька днів. Це буде корисний час для вас і ваших майбутніх дітей.

Пакет документів, включно з тими, що стосуються біографії дитини, складає служба у справах дітей та віддає на руки кандидатам. Отримані документи можуть подати до Мінсоцполітики кандидати особисто, або їх довірена особа. 

Даний пакет документів Мінсоцполітики розглядає протягом 10-ти днів. Після чого видає Згоду на усиновлення дитини. Цю Згоду кандидати мають отримати лише особисто, довіреним особам її не віддадуть.

Довіреність пишеться разом з адвокатом, де вказуються його повноваження,  та засвідчується нотаріусом.

ЭТАП D. ЗВЕРНЕННЯ ДО СУДУ ЗА РІШЕННЯМ ПРО УСИНОВЛЕННЯ ДИТИНИ.
Пишется звернення до суду за рішенням про усиновлення дитини. Разом із заявою додається пакет документів, що має містити:

– копію свідоцтва про шлюб;
– медичну довідку про стан здоров’я заявників;
– довідку з місця роботи із вказаним розміром заробітної плати (також підійде копія декларації про доходи);
– акт/документ, що підтверджує право власності або користування (оренди) на житло;
– підтвердження дозволу на усиновлення від Міністерства соціальної політики;
– висновок від компетентних органів держави, громадянами якої є усиновлювачі, про їхню можливість бути усиновлювачами;
– дозвіл/копія/ на переселення та постійне проживання дитини в країні майбутніх батьків.

ВАЖЛИВО! Усі перелічені вище документи мають бути легалізовані (перекладені в консульстві України) відповідно до законодавств України та іноземної держави, місце проживання кандидатів в усиновлювачі.

Під час розгляду справи в суді з усиновлення присутність потенційних батьків є обов’язковою. Також існує варіант представництва інтересів у суді іноземних усиновлювачів адвокатом, що підтверджується відповідним документом – довіреністю. Професійний адвокат може і сам  запропонувати представляти кандидатів і взяти усі складнощі роботи з законом на себе. Він також допоможе з належним оформленням довіреності. Головне – знати, що ви маєте право вимагати. 

Якщо суд вирішить оголосити іноземних кандидатів усиновлювачами, у такому рішенні буде також зазначений обов’язок відділу РАЦС, до якого прив’язана дитина, внести зміни до її свідоцтва про народження. 

ВАЖЛИВО!
1. Нові батьки в заяві до суду вказують нові імена, прізвища та по батькові дітям за їхнім бажанням. Також можна змінити дату народження дитини на будь-яку за бажанням майбутніх батьків.

2. Рішення суду є закритим і його немає в загальному реєстрі судових рішень України. Це забезпечує таємницю усиновлення. 

ЭТАП E. Звернення до Центру з надання адмінпослуг для виготовлення виїзного документу для дитини, отримання паспорту для виїзду у нову батьківщину.

В Україні заборонено подвійне громадянство. Але якщо громадянин України набув громадянство іншої держави, то не позбавляється при цьому українського громадянства і в правових відносинах з Україною надалі визнається лише громадянином України. Втрата громадянства України не відбувається автоматично з набуттям громадянства іншої держави, а виключно з дня видачі Указу Президента України про припинення громадянства щодо певної особи. Тобто, окрім громадянства іноземної держави можна оформити дитині і українське громадянство (id картки з 14 років, термін оформлення паспорту громадянина України – близько 20 робочих днів), якщо існує вірогідність того, що дитина буде мати бажання повернутися в Україну.

Раніше для перетину кордону з дітьми їх вписували в закордонний паспорт батьків. 

У 2015 році відбулися зміни, відтак постала необхідність оформлювати для дітей власний закордонний паспорт. Такий документ можна виготовити малюку вже від народження. Дитячий закордонний паспорт є дійсним протягом 4 років. Звичайне, не термінове, виготовлення дитячого закордонного біометричного паспорта (приблизно 20 робочих днів) коштує 682 грн. Термінове виготовлення паспорту за тиждень коштує 1034 грн. Додатково доведеться сплатити послуги банку (3-5 відсотків від суми платежу). 

Для отримання документу потрібно надати:
– написати заяву на отримання закордонного паспорту;
– рішення суду;
– паспорт (id-карта) громадянина України, якщо документ оформляється дитині старше 14 років;
– оригінал свідоцтва про народження дитини при оформленні паспорта для виїзду за кордон вперше дитині до 14 років;
– фото дітей старше 12 років відбувається при поданні документів на паспорт. Дітей до 12 років можна сфотографувати на місці або принести з собою фотографію розміром 10х15 см для внесення на чіп оцифрованого (сканованого) зображення обличчя;
– документи, що підтверджують сплату адміністративного збору або оригінал документа про звільнення від його сплати.

Отже, документ, за яким батьки  мають право  забрати з собою дитину / дітей у свою країну, вже є. Час купувати квитки і щаслива родина готова до довгоочікуваного повернення додому вже з дітьми. 

“Таким чином, завдяки мудрому формуванню всіх організаційно-правових процесів усиновлення в Україні для іноземців може зайняти приблизно 2 місяці з потребою приїжджати 2-3 рази на термін до 7 днів кожен приїзд.” – Ігор Прус, президент фонду.

ВАЖЛИВО! Громадяни України, які проживають за межами України, та іноземці, які бажають усиновити дитину, що проживає в Україні, звертаються до Міністерства соціальної політики.

5. Зразок заяви до суду про усиновлення тут, яку може заповнити людина без юридичної освіти (скачати у форматі Word).

Become a Patron!

Приєднуйтеся до проектів фонду фінансово через Ваші пожертви та починайте змінювати життя дітей з інвалідністю вже зараз! Натискайте кнопку ДОПОМОГТИ нижче (валюта платежу Гривня, валюта банківської карти не має значення). Дізнатися як це зробити з будь-якої країни іншим шляхом можно написавши листа на електронну пошту.

Допомогти

Якщо Ви вважаєте важливим те, що ми робимо, будь ласка, підпишіться на нашу сторінку в Фейсбук,
Instagram або YouTube та на наш Telegram канал щоб не пропускати актуальні події і знати новини першими!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *